Přihlásit Registrace↑ Návrat na navigaci

Test dalekohledů Delta Optical Titanium

29.12.2010 10:52 | Binox

Dalekohledy DELTA OPTICAL - levné, ale velmi kvalitní

V seriálu testů a hodnocení optických přístrojů jsme se zabývali výrobky, které patří do střední, vyšší či nejvyšší cenové úrovně. Řada myslivců se však dotazuje, zda známe značku, která by byla cenově velmi přijatelná pro začínající nebo nemajetné zájemce nebo pro ty, kteří prostě nechtějí investovat větší prostředky.
Orientace mezi levnějšími dalekohledy je velmi komplikovaná a složitá. Zatímco u dražších přístrojů platí vcelku spolehlivě přímá úměra mezi cenou a kvalitou, u levných přístrojů tato orientace samozřejmě neplatí a ve stejné nebo podobné cenové úrovní se nachází doslova šmejdy, ale i zde se může vyskytnout „pšenice mezi koukolem" a lze nalézt vcelku kvalitní přístroj za výhodnou cenu. Základní otázkou zbývá, který to je? V prodejně za denního světla totiž skutečně kvalitní přístroj nepoznáme, kde navíc pod tlakem „argumentů" prodavače můžeme naletět a koupit sice levně, ale absolutně špatně.
Dalším důvodem bylo nalézt dobré a kvalitní řešení pro takové uživatele dalekohledů, kteří chtějí pořídit přístroj levně. Stanovili jsme si cenový limit zhruba do sedmi tisíc korun s tím, zda se nám podaří nalézt i v této cenové kategorii vyhovující dalekohled s dobrými a spolehlivými parametry, které nezklamou ani za velmi špatných světelných podmínek.
Vzhledem k tomu, že jsme učinili velmi dobrou zkušenost s puškohledem Delta Optical Titanium, který svoji přesností zobrazení a především vynikajícími vlastnostmi pro pozorování za nejhorších světelných podmínek se zařadil mezi špičku, zkusili jsme podobně testovat i dalekohledy této značky.
Je třeba informovat o skutečnosti, že Delta Optical je název obchodní značky, jméno firmy, sídlící v Polsku, která není přímým výrobcem, zabývá se obchodem s optickými přístroji a nechává si konstruovat a vyrábět přístroje u jiných výrobců. V případě puškohledů je to renomovaný japonský výrobce a v případě dalekohledů se jedná o dálně východní produkci.
Zde je třeba učinit malou odbočku. Zvykli jsme si, že výrobky z východní Asie obecně jsou levné, ale také velmi nízké kvality. Dnes je situace taková, že západní špičkoví výrobci využívají potenciálu levné pracovní síly a vysoké produktivity práce a přesouvají sem svoji výrobu. Samozřejmě to neplatí absolutně o všech přístrojích a v každém případě je nutné přistupovat k posouzení různých přístrojů velmi selektivně a individuálně a jejich případné pořízení uskutečnit až po odborném posouzení.
V případě dalekohledů Delta Optical s jedná o konstrukci, která vznikla na základě spolupráce s předními konstruktéry optických soustav. Základními požadavky při zadání bylo přesné zobrazení v celém zorném poli včetně jeho okrajů, brilance a jas obrazu a v neposlední řadě dobrá schopnost pozorování za šera, tzn. docílení co nejvyššího koeficientu propustnosti světla.
Ke světelným ztrátám dochází především při průchodu světla přes rozhraní, tj. přes povrchy čoček a hranolů. K eliminaci světelných ztrát a zvýšení velikosti propustnosti světelného toku se používá pokrytí ploch čoček a hranolů antireflexními vrstvami. Antireflexní vrstvy se skládají ze sloučenin kovů a nanášejí se ve vakuových tepelných komorách. Obojí obsahuje specifické know how a i samotné zařízení k nánosu vrstev je investičně značně náročné. Výrobce dalekohledů Delta Optical uvedené prvky získal a high tech zařízení k nanášení antireflexních vrstev pořídil. Povrchy optických dílů dalekohledů Delta Optical jsou opatřeny sedminásobnou antireflexní vrstvou.
Optická soustava dalekohledů Delta Optical je typem konstrukce s pravoúhlými hranoly, jejichž výroba je snadnější než hranoly střechovité a především daleko přesnější s minimalizací případných chyb. Tělo dalekohledu je vyrobeno ze slitin lehkých kovů, včetně všech mechanických dílů, což zabezpečuje pevnost a odolnost dalekohledu, tvarovou stálost za všech tepelných podmínek a dobrou životnost i při častém používání. Povrch dalekohledu je opatřen zeleným gumovým povlakem, který je velmi příjemný na omak a tlumí případné nárazy a hluk při kontaktu např. s knoflíkem na oděvu.
Dovozce dalekohledů nám zapůjčil k testu dva typy a to 8 x 56 a 10 x 56. Dlouhodobé testování probíhalo jednak pravidelným používáním ve skutečných přírodních podmínkách při lovu a pozorování zvěře za všech světelných podmínek. Hodnocenými parametry byly přesnost zobrazení detailů za dobrých světelných podmínek např. při obeznávání srnčí zvěře a viditelnost pozorovaných objektů za šera. Další hodnocení se týkalo ovladatelnosti mechanických prvků a jejich přesnosti, případně optická pohoda, eventuálně únava očí při delším pozorování.
Z testu vyplynulo, že obraz je velmi jasný, brilantní, přesný v celém zorném poli s dobrým zobrazením všech detailů s barevnou věrností. Dobrá konstrukce optické soustavy se projevila také u vcelku velké hloubce ostrosti, která nevyžaduje časté doostřování při pozorování předmětů v různé vzdálenosti. Zobrazení za zhoršených světelných podmínek a za hlubokého šera je velmi dobré a tyto dalekohledy jsou vhodné i pro lov v noci. Výrobce uvádí koeficient propustnosti světla na úrovni 90 %, což pro binokulární dalekohled je hodnota poměrně vysoká, kterou docilují kvalitní jen přístroje renomovaných značek. Při praktickém pozorování za šera jsme neshledali závad, a tedy uváděnou hodnotu můžeme považovat za reálnou. Rozmezí seřízení zaostření v rozsahu 5 dioptrií je vyhovující a na obou okulárech vyrovnané. Mechanické díly fungovaly bez závad.
Z hodnocených přístrojů doporučujeme 8 x 56 pro mladší uživatele a pro starší 50 let potom dalekohled 10 x 56.
Celkové hodnocení dalekohledů Delta Optical jsme stanovili na úroveň velmi dobrou až výbornou. Bez přehánění můžeme konstatovat, že ze všech dalekohledů levnější a levné úrovně, které jsme měli možnost testovat je dalekohled Delta Optical výrazně nejlepší a doslova šlape na paty nebo se i vyrovná přístrojům z podstatně vyšší cenové úrovně.
V každém případě vlastnosti dalekohledů vysoce přesahují jejich cenu, která patří k velmi nízké úrovni, zatímco kvalita dalekohledů patří do vyšší střední třídy a ve své cenové úrovni nemají naprosto konkurenci.

© Dr.Ing. Jiří Hanák


Komentáře ke článku

K tomuto článku nebyl zatím vložen žádný komentář.

Přidat komentář

Nový komentář
(e-mail je nepovinný, nebude publikován)
Opište kód: *
  • Nové komentáře se zvěřejňují až po schválení administrátorem.
  • Vyhrazujeme si právo nevhodné příspěvky smazat.