Přihlásit Registrace↑ Návrat na navigaci

Zkušenost s binokulárními dalekohledy PULSAR EXPERT VMR 8x40 s filtry a LRF 8x40 s dálkoměrem

24.01.2014 14:50 | Binox


 

Myslivost 12/2013, str. 24
Jiří Stodola


V posledním čtvrtletí roku 2013 jsem vyhodnotil delší praktické testování a porovnání zajímavých binokulárních dalekohledů EXPERT profesionální řady optických zařízení značky PULSAR, vyráběných firmou Yukon Advanced Optics v Bělorusku. Testované dalekohledy mají v dnešní době ojedinělou optickou konstrukci s hranoly PORRO II, která je odvozená od dalekohledů vyráběných pro vojenský průmysl a speciální jednotky. Důraz jejich mechanické a optické konstrukce je kladen především na trvanlivost, odolnost, dobrou světelnost a kvalitní ostrý obraz ve všech režimech dalekohledu. Tyto vlastnosti jsou dosaženy pečlivou výrobou optických elementů, hlavně velmi náročných na výrobu hranolů PORRO II a také uložením optiky do pevného monolitického pouzdra, kdy jsou objektivy nepohyblivé a vzdálenost očních os se nastavuje přestavením okulárů. Oba popsané dalekohledy se liší speciálním příslušenstvím - u modelu EXPERT VMR 8x40 vnitřními filtry a u modelu EXPERT LRF 8x40 zabudovaným dálkoměrem.


Nyní chci čtenáře Myslivosti konkrétně seznámit s mou zkušeností se dvěma popsanými pozorovacími dalekohledy.
Oba přístroje jsou podle mého názoru velmi vhodné pro pobyt v přírodě a myslivecké použití za ztížených povětrnostních podmínek. Oba dva typy jsem během tří měsíců vyzkoušel opravdu důkladně při lovu, nechal jsem je celou noc na dešti a také dva dny, nyní na podzim, za mlhy venku bez ochrany před povětrností. To vše bez jediné známky přestálé zátěže.
V jednoduchých, ale uživatelsky zcela průkazných a zejména reálných podmínkách, jsem na začátku a na konci testů vyzkoušel jejich výkon při stmívání. Zajímalo mne to i z důvodu relativně malého průměru vstupních objektivů obou dalekohledů. Test jsem provedl porovnáním s pěti kvalitními dalekohledy (čtyři dalekohledy renomovaných evropských firem a jeden dalekohled kvalitní asijské produkce). Přestože tyto „referenční" dalekohledy měly většinou lepší deklarované konstrukční parametry světelnosti (jeden 8x56 v provedení pro pozorování za šera, další 8x42, potom dva přístroje10x50 a nakonec jeden dalekohled 11x56), oba posuzované dalekohledy PULSAR EXPERT uspěly se ctí, oba na děleném druhém místě se ztrátou necelých 20 minut proti speciálu na šero 8x56.
Dalekohledy jsem posuzoval porovnáním ztráty rozlišení při stmívání v čase na vzdálenost 70 a 35 m a to na obou distancích pozorováním automobilové registrační značky a také menší značky motocyklové. Tento výsledek mne upřímně řečeno překvapil a hodnotím výkon dalekohledů EXPERT v šeru jako velmi, velmi dobrý.
K doložení náročnosti testu připojuji, snímek obou dalekohledů po celonočním dešti.
Oba dalekohledy vycházejí ze shodné základní konstrukce a jak bylo již zmíněno se liší instalovaným příslušenstvím. Po základním klasickém seřízení dalekohledů (vzdálenost okulárů, zaostření pravým okulárem a nakonec doostření centrálním ostřením) je obraz velmi ostrý a jasný. Zvlášť bych ocenil model EXPERT VMR 8x40, který má neobvykle široké zorné pole s obrovskou hloubkou ostrosti, což dodává obrazu neskutečně realistické prostorové zobrazení.
Je třeba říct, že příbuznost s vojenskou technikou je zde zjevná, zejména vzhledem přístrojů, který je ale zcela podřízen požadované funkci. Přesto přístroje dobře působí příjemným vzhledem a barvou. Také účelnost dokonalých vyklápěcích krytek objektivů a perfektních měkkých očních mušlí je nesporná.
Nápadné jsou větší vyzařovací a přijímací prvky dálkoměru u přístroje Expert LRF, ovšem výkon dálkoměru za to opravdu stojí. Drobným nedostatkem je, snad pouze pro myslivce, pouze nepřítomnost pohotovostní krytky okuláru u obou dalekohledů. Tuto krytku jsem při nošení na závěsu snadno doplnil krytkou z jiného přístroje. Oba dalekohledy mají podle výrobce tubusy i rám zhotoveny z uhlíkových kompozitů, jsou údajně odolné i přejetí osobním autem, což jsem z pochopitelných důvodů opravdu nezkoušel.
Optické členy jsou zhotoveny broušením minerálního skla včetně hranolů a mají antireflexně upravené povrchy, což je vidět namodralou barvou při pohledu na čočky objektivů a okulárů.
Při speciální technologii optické soustavy hranolů - zde označené PORRO II, je dosaženo vysoké propustnosti světla, jejímž důkazem je dále popsané porovnání výkonu za šera. Rovněž zkreslení ve všech režimech, a to v celém zorném poli, je neznatelné.
Přístroje jsou dobře ergonomicky tvarované s příjemným a jistým ovládáním. I barevné provedení posuzovaných přístrojů plně vyhovuje při použití v přírodě.
Dalekohled EXPERT VMR je vodovzdorný, s jednoduchými filtry: žlutým, zvyšujícím kontrast v mlze a polarizačním omezujícím odlesky na sluncí, zařaditelnými páčkou na spodní části rámu.
Dalekohled EXPERT LRF je odolný stékající vodě a je vybaven vynikajícím a přesným dálkoměrem s účinností do 1000 m. Dálkoměr jsem porovnával s vlastním dálkoměrem NIKON a půjčeným přístrojem Leica. Výsledkem byly odchylky vždy v dané toleranci do 1 m.
Vynikající použitelnost dalekohledu EXPERT LRF 8x40 s dálkoměrem v praxi je dána nasvětlením údajů, které jsou zobrazeny červenými písmeny, přičemž jejich intenzita se dá nastavit v pěti stupních pro dobrou čitelnost jak za slunečního dne, tak i ve večerním šeru. Zajímavým řešením je již zmiňované umístěni dálkoměru, který má vlastní optický výstup a vstup uprostřed dalekohledu, čímž neovlivňuje optické vlastnosti samotného dalekohledu.
Dále bych zdůraznil důležitou vlastnost - vzhledem ke konstrukci PORRO II se záměrný bod dálkoměru nachází vždy uprostřed zorného pole dalekohledu nehledě na polohu jeho okulárů.
Jako u všech laserových dálkoměrů klesá účinnost při zaměření na světlopohlcující plochy (např. koruny stromů), ale pro všechny reálné lovecké příležitosti a vzdálenosti je účinnost plně dostatečná, překračující potřeby lovců.
Dálkoměr se uvádí v činnost tlačítkem umístěným perfektně v dosahu ruky držící přístroj. Režim dálkoměru je volitelný v metrech nebo yardech. Dálkoměr je napájen baterií v příslušenství dalekohledů, v němž jsou dále řemeny, antistatické utěrky a solidní brašny z pevného vyztuženého materiálu. Plná záruka na oba typy je tři roky od koupě.

Závěrečné shrnutí a hodnocení
Oba přístroje s rezervou splňují náročné použití v přírodě, dalekohled s filtry vřele doporučují pro tzv. „outdoor" nebo jachting a díky dobrému výkonu v šeru i myslivcům. Vybavení s přepínacími filtry je ojedinělé.
Druhý typ s dálkoměrem je vhodný pro pozorování zvířat, a to zejména při lovu trofejové zvěře. Nepatrně horší praktická výkonnost za šera, oproti skutečným speciálům s vyšší světelností, je více než vyvážena přítomností dálkoměru důležitého při střelbě na trofejovou zvěř. A trofejová zvěř se loví za vyhovujících světelných podmínek, kterým tento dalekohled bohatě vyhovuje a dálkoměr je velmi, velmi pohotový. Tuto pohotovost u jednoúčelových dálkoměrů nelze pochopitelně očekávat, to vím z praxe, neboť sám takový separátní dálkoměr vlastním.
Neméně podstatnou informací pro potenciální uživatele je cenová úroveň, která je u dalekohledu s filtry velmi dostupná - necelých 5000 Kč a u dalekohledu s dálkoměrem necelých 15 000 Kč, což je zlomkem ceny jen několika existujících a opravdu porovnatelných přístrojů.
Jiří STODOLA


Komentáře ke článku

K tomuto článku nebyl zatím vložen žádný komentář.

Přidat komentář

Nový komentář
(e-mail je nepovinný, nebude publikován)
Opište kód: *
  • Nové komentáře se zvěřejňují až po schválení administrátorem.
  • Vyhrazujeme si právo nevhodné příspěvky smazat.